Makine İmalatı Nasıl Yapılır? - Fason Dünyası Makine İmalatı Nasıl Yapılır? - Fason Dünyası
Menu

whatsappMakine İmalatı Nasıl Yapılır?

Makine İmalatı Nasıl Yapılır, Ürettiğimiz makinelerde kullanılan hidrolik, pnömatik ve sürücü gibi sistemleri tercih ederken sektörde bilindik firmaları tercih etmekteyiz.

Makine İmalatı Nasıl Yapılır, Ürettiğimiz makinelerde kullanılan hidrolik, pnömatik ve sürücü gibi sistemleri tercih ederken sektörde bilindik firmaları tercih etmekteyiz. Makine imalatı yapan firmalar genelde tasarım noktasında maliyet açısından uygun ve tedariği kolay olmayan malzemeleri tercih etmektedirler. Makinelerin üretim maksadı ile çalışırken arıza sürecinin uzun sürmesi istenen bir durum değildir.

Sürekli çalışan rulman, yatak, sürücü, zincir, bant ve motor gibi akşamların arızalanma ihtimali diğer mekanik akşamlara göre daha fazladır. Ayrıca Makinne şase konstrüksiyonları fix bir yapıda olması gerekir. Sağlam ve uzun ömürlü bir makine şasesi için genelde kaynklı yöntem kullanılmaktadır. Kaynaklı imalat detayları için inceleyiniz.

Makine Tasarımı Nasıl Yapılır

Yukarıda da makine imalatı nasıl yapılır başlığında da  bahsettiğimiz gibi tersine mühendislik yaparak kolay sökülebilir bir dizayn yapmaktayız. Siz müşterilerimizin isteği doğrultusunda mekanik aksamların ve otomasyonun elverdiği sürece tasarımı sade ve kolay müdahale yapmaya çalışırız. Üretim ve imalat aşamasında karşılaşılan en büyük problem makine hattının arıza yaparak üretime planlamalarına zarar vermesidir. Bu zararlardan dolayı bloğumuzda makine imalatı nasıl yapılır konusunu ele aldık. Sarf malzemelerin ve çalışma ömründen dolayı yopranma olasılığı olan parçaların mutlaka demonte yapıda olarak hızlı müdahale edilebilecek noktada olması gerekir. Makine teslimatı yapılırken çalışma prensiplerinin bulunduğu dosya içerisinde sarf malzemelerin sipariş kodları ve genel ölçüleri olmalıdır. 

Arıza olasıklarına karşı alınan tedbirlerden bir tanesini real bir örnekle açıklayalım. Özel giotin makas yapılan bir siparişte teslimat yapılırken kullanılan hidrolik aksamların tam açıklaması ve sipariş detaylarının olması gerekir. Olası hortum patlamalarına karşı rekor ölçülerinin ve anma çaplarının da belirtilmesi satın alma için kolaylık olur. En çok aşınma ve kırılma ihtimaline karşı en az bir tane yedek bıçak hazır da bekletilmelidir. Yedek bıçağın da kullanılmasıyla üretici firmadan bir tane daha yedek bıçak siparişi verilmesi üretim açısından daha sağlıklı bir haerket olur. 

Makine tasarımı ve imalatı yapabilmek için bir çok konuda tecrübeli olmak gerekir. Makine İmallatı nasıl yapılır konusunun yanında Makine İmalatı Nedir konusunu da okumanızı tavsiye ederiz.