Kauçuk Nedir? - Fason Dünyası Kauçuk Nedir? - Fason Dünyası
Menu

whatsappKauçuk Nedir?

Kauçuk, günlük hayatta ve sanayi sektöründe kullandığımız plastik ve lastik yapıdaki malzemelerin ana hammaddesidir. Ne kadar çok çeşidi olsa da doğal ve sentetik olarak ikiye ayrılmıştır.

Kauçuk, günlük hayatta ve sanayi sektöründe kullandığımız plastik ve lastik yapıdaki malzemelerin ana hammaddesidir. Ne kadar çok çeşidi olsa da doğal ve sentetik olarak ikiye ayrılmıştır. Doğal Kauçuk ağaç kabuğundan elde edilen beyaz sıvıdan yapılmaktadır.

Kauçuk Nasıl Yapılır

Kauçuk,  Ficus Elastica ağacından toplanan beyaz akıcı bir sıvının tapalama tekniği ile toplanmasıyla başlar. Tapalama demek, ağaç kabuğunun V şeklinde oyulmasıyla ortaya çıkan beyaz sıvının bir haznede toplanmasına denir.

Kauçuk nasıl bulundu

1839’da Amerikalı mucit Charles Goodyear (1800–1860) kauçuğu daha sert ve daha dayanıklı hale getiren ısıl işlem işlemini geliştirdi. Yanmış sobaya topladığı ağacın kabuğundaki kauçuğu yanlışlıkla düşürmesiyle  ve form değiştiren kauçuk malzemesini gördükten sonra faydalı hale getirebilmek için araştırma yapmasıyla bulunmuştur.   

Kauçuk Nereden geliyor

Doğal Kauçuk, Brezilya, Uzak Doğu ülkelerinden Malezya, Endonezya, Burma, Kamboçya, Çin ve Vietnam gibi ülkelerdeki ağaçlardan gelir.  20 inci yüzyıl öncesi bir İngiliz gizlice Breziya’ dan yaklaşık 70 bin kauçuk ağaç tohumu çalarak Güneydoğu Asya’ da İngiliz sömürgesiyle üretimine başlatmıştır.