Kauçuğun Faydaları - Fason Dünyası Kauçuğun Faydaları - Fason Dünyası
Menu

whatsapp



Kauçuğun Faydaları

Kauçuğun en önemli ve tercih edilme sebeplerinden birisi de yüksek elastikiye bir malzeme çeşidi olmasıdır.  Uzun ömürlü ve dayanıklı bir malzemedir. Günlük hayatta kullanmış olduğumuz bir çok malzeme kauçuktan yapılmıştır

Kauçuğun en önemli ve tercih edilme sebeplerinden birisi de yüksek elastikiye bir malzeme çeşidi olmasıdır.  Uzun ömürlü ve dayanıklı bir malzemedir. Günlük hayatta kullanmış olduğumuz bir çok malzeme kauçuktan yapılmıştır. Bunlardan bazıları ayakkabı, kemer, şemsiye, çanta, cüzdan ve silgi gibi ihtiyaçlarımız kauçuktan yapılmaktadır. 

Sanayi sektöründe de birçok alanda kauçuk malzemesi kullanılmaktadır. İlk akla gelen oto lastikleridir. Bugün dünyada lastik üretiminin neredeyse tamamına yakını kauçuktan dır. Otomotiv sektörünün dışında uçak sanayi, inşaat, tıbbi ekipmanlar, gemi sanayi ve makine sanayi gibi geniş alanda kullanılmaktadır.

Darbe emici sistemlerin tamamında kauçuk kullanılmaktadır. Pres makinelerinin zemin montajlarında kullanılma sebebi de bundandır. Darbe ve titreşime karşı ciddi derece de uzun ömürlüdür.