CNC İşleme Merkezi Nedir? - Fason Dünyası CNC İşleme Merkezi Nedir? - Fason Dünyası
Menu

whatsappCNC İşleme Merkezi Nedir?

CNC İşleme Merkezi, bilgisayarın yazılımsal numaratik kontrol yönlendirmesi anlamına gelmektedir. Bilişim ve yazılım sektörünün gelişmesi imalat ve fason dünyası sektörüne de ciddi katkı sağlamıştır.

Fason CNC Freze 

CNC İşleme Merkezi, bilgisayarın yazılımsal numaratik kontrol yönlendirmesi anlamına gelmektedir. Bilişim ve yazılım sektörünün gelişmesi imalat ve fason dünyası sektörüne de ciddi katkı sağlamıştır. Bu numaratik yazılımı tezgaha yönlendirmek için CAM programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. CAM yazılımların fonksiyonları sayesinde imalat yapılacak parça, makine üzerinden hiç sökülmeden tamamlanabilmektedir.

Çalışma esası mekanik ile yazılımın birleşmesidir. CNC tezgahların imalat sektörüne girmeden önce, kullanmış olduğumuz üniversal freze tezgahları, üniversal vargel tezgahları ile üniversal torna tezgahları için numerik kontrol sistemleri kullanılmaktaydı. Bu kontrol ünitesi sayesinde  tezgahın ilerleme hızı ve paso miktarı ayarlanarak yarı otomatik şekilde imalat yapılmaktaydı. 

CNC yazılımların sektöre girmesiyle numerik kontrol sistemi de daha öteye giderek tam otomatik işleme aşamasına geçmiştir. Proje ekibi tarafından çizilen parçalar program da açılarak, parçayı işleyecek takımların atanması, kaba işlemlerin yapılması ve ince pasoların verilmesi işlemleri yapılır. Talaşlı imalat süreçlerinin belirlenmesinin ardından ardından CNC İşleme Merkezi’ nin anlayacağı dilde kodlama aşamasına geçilmektedir. Bu kodlama işlem sırasının algolitması dır. Bilişim sektöründeki tüm işlemler bir kodlama esasına göre hareket etmektedir. Tezgah modelleri veya yazılım programları birbirinden farklı olsa da kodlama dili aynıdır. 

CNC İşleme Merkezi Tipleri

İşleme merkezleri kullanış amaçları ve imalat çeşitlerine göre değişmektedir. Bu tezgahlardan bazıları dik işleme merkezleri, yatay işleme merkezleri, köprü tip işleme merkezleri gibi dir. Köprü tip işleme merkezleri genelde büyük parçaları işlemek için kullanılır. Üç eksen ve beş eksen olarak üretimleri mevcuttur. Yatay işleme merkezilerinde genelde üç eksen tercih edilir. Üç eksen olma sebebi ise tabla hareketin kısıtlı olmasındandır. Parçanın tezgahın işleme kafasının diğer yüzünde kalan kısımların işlenmesi için döner tabla olması gerekir. Veyahutta parçanın sökülüp yeniden bağlanmasıyla işlenebilir. Bu gibi etkenlerden dolayı fason imalat yapan firmalar yatay işleme merkezlerini çok tercih etmezler. Dikey tip işleme merkezleri ise piyasada en çok kullanılan tezgah modellerin başından gelmektedir. Tezgahın fonksiyonları köprü tip ile aynıdır. Tezgahın piyasa ortalama fiyatları köprü tip cnc işleme merkezilerine göre daha uygundur. Tüm tezgah modellerinde tablaların yani işlenecek parçaların bağlandığı kısmın bir taşıma kapasiteleri vardır. Bu kapasitelerin üstüne çıkıldığı zaman makine yataklarında ciddi problemler olabilir.